Одељење за електронску наплату путарине

У оквиру Сектора за наплату путарине ЈП „Путеви Србије“ формирано је  Одељење за електронску наплату путарине са два Одсека:

  • Одсек за продају и дистрибуцију услуге ЕНП
  • Одсек за решавање рекламација корисника ЕНП

Електронска наплата путарине је начин бесконтактне наплате, при којој возила пролазе без заустављања улазном и излазном (наплатном) саобраћајном траком употребом уређаја за ЕНП.

У Одсеку за продају и дистрибуцију услуге ЕНП обављају се следећи послови:

  • Продаја и допуна уређаја за ЕНП
  • Конфигурација и преконфигурација уређаја за ЕНП
  • Електронска наплата путарине у припејд систему
  • Електронска наплата путарине у постпејд систему
  • Електронска наплата путарине у постпејд систему – Open Balkan
  • Праћење рада овлашћених дистрибутера који обављају посао дистрибуције ЕНП

У Одсеку за решавање рекламација корисника ЕНП обављају се следећи послови:

  • Пријем и обрада рекламација/пријава корисника ЕНП које чине:
    • Рекламације на износ наплаћене путарине путем уређаја за ЕНП
    • Рекламације на исправност уређаја за ЕНП
    • Пријава Изгубљених/Украдених уређаја за ЕНП,
    • Ненаплаћена путарина путем уређаја за ЕНП,
    • Издавање „Листинга“ корисницима ЕНП,
    • Конфигурација заменских уређаја за ЕНП
    • Допуна уређаја за ЕНП по рекламацији
    • Обавештење корисника о истеку датума важења уређаја за ЕНП

Одељење за надзор наплате путарине

У оквиру Сектора за наплату путарине ЈП „Путеви Србије“ формирано је  Одељење за надзор наплате путарине са четири Одсека:

  • Одсек контроле видео надзором
  • Одсек аналитике
  • Одеск теренске контроле
  • Одсек за ФТО

Одељење за надзор наплате путарине врши послове у вези контролe рада запослених на наплати путарине, као и контролe понашања учесника у саобраћају и послове физичко-техничког обезбеђења лица и имовине ЈП „Путеви Србије“. Контрола се врши прегледом видео-аудио материјала са наплатних станица, анализом података о наплати путарине и директном контролом рада запослених на наплатној станици. Поред наведеног, врше се и послови снимања саобраћаја ради документовања саобраћајних прекршаја и понашања учесника у саобраћају, aли и директно снимање злоупотреба учесника у саобраћају на свим путевима I и II реда уз помоћ мобилних тимова.

Један од битних показатеља резултата радa овог Одељења јесте одржавање тренда високог процента наплативости возила, који дуги низ година износи 99,9%.

Захваљујући свему напред наведеном онемогућен је било какав вид организоване злоупотребе у наплати путарине, док се појединачни случајеви брзо откривају и санкционишу.

Прво смо предузеће у Републици Србији, које послове обезбеђења обавља за сопствене потребе, а које је од Министарства унутрашњих послова Републике Србије добило две Лиценце:

  1. Лиценцу за вршење послова физичко – техничке заштите лица и имовине и одржавање реда на спортским приредбама, јавним скуповима и другим местима окупљања грађана и
  2. Лиценцу за вршење послова обезбеђења транспорта новца и вредносних пошиљки.

Оперативно – мониторинг центар (ОМЦ) Одсека за ФТО је контролни центар у коме су обједињени сви аспекти физичко – техничког обезбеђења: запослених, имовине, новца, возила и штићених објеката предузећа.

Такође, прво смо предузеће у Републици Србији које је још почетком 2012. године добило овлашћење ресорног Министарства за обављање послова снимања саобраћаја на путевима под наплатом путарине. По захтеву ЈП „Путеви Србије“, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, уз сагласност Министарства унутрашњих послова, издало је 2019.године Решење о давању овлашћења да послове снимања саобраћаја, ради документовања саобраћајних прекршаја и понашања учесника у саобраћају, можемо вршити на свим путевима I и II реда.

Mобилна апликација

“КОРИСНИЧКИ СЕРВИС ЗА УЧЕСНИКЕ У САОБРАЋАЈУ”

Обавештавамо Вас да је у циљу лакше комуникације и информисања грађана о стању на путевима и информацијама од значаја за учеснике у саобраћају, израђена и пуштена у рад мобилна апликација „Кориснички сервис за учеснике у саобраћају“

Наведена апликација са називом „ПУТЕВИ СРБИЈЕ“ налази се на страници „Google play-а“ и иста је доступна корисницима мобилних телефона, лап топ рачунара, таблет рачунара са „Android“ платформом, на српском и енглеском језику. Преузимање апликације са странице „Google play-а“ је бесплатно.

Мобилна апликација „Кориснички сервис за учеснике у саобраћају“ се састоји из девет поља: 

1. ПУТЕВИ 
Стање на путевима са информацијама о обуставама саобраћаја, радовима на путу, забрани кретања саобраћаја, временским  непогодама и ознакама наплатних станица, граничних прелаза, полицијских камера и радарских контрола на путевима Србије, евентуалних могућих клизишта, одрона, црних тачкака као и информација возача о постојећим бензинским станицама и паркинзима, приказаним на мапи.

2. МОЈА РУТА 

На основу полазне и долазне адресе пута, корисник има могућност да изврши прорачун најближе руте као и да добије информације о стању на путевима на задатој датој рути.

3. ПУТАРИНА 
Корисницима је омогућено задавањем одређене релације и категорије возила да добију цену путарине.

4. ОБАВЕШТЕЊА 
Уласком у наведено поље корисници добијају: вести, информације о  задржавањима односно  проходности на наплатним станицама.

5. СЕРВИСНИ ПОДСЕТНИК 
Корисницима је омогућено вођење евиденције о сервисирању сопственог возила као и праћење трошкова истог.

6.ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА 
За све градове у Србији омогућено је добијање података о временским условима за период од три дана унапред.

7. ВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ
У случају потребе, учесницима у саобраћају је омогућено директно позивање из апликације одабиром следећег: Полиција, Ватрогасци,  Хитна  помоћ, АМСС - помоћ на путу, Метеоролошки подаци, Међународне информације и ЈП „Путеви Србије“.

8. НОТИФИКАЦИЈЕ
Омогућено је добијање информација за градове који се чекирају у наведеном пољу.

9. ПОДЕШАВАЊА
Корисницима је у циљу личног прилагођавања сервису омогућено ручно мењање опције на нивоу саме апликације (одабир језика, осветљење, величина фонта...).

У случају евентуалних сугестија односно приговора корисника апликације омогућен је контакт путем поља инфо, „i“.

Одељење за односе са јавношћу обезбеђује електронску размену информација које се односе на стање на путевима, а које се налазе на интернет презентацији Предузећа.

Наредни кораци везани за апликацију „Кориснички сервис за учеснике у саобраћају“  на којима ћемо се ангажовати су:

• промовисање наведеног сервиса 
• прилагођавање сервиса корисницима мобилних телефона, лап топ рачунара, таблет рачунара са „IOS“ платформом
• усавршавање „Кориснички сервис за учеснике у саобраћају“  у складу са новим технолошким решењима.

Према добијеним статистичким подацима о преузимању и коришћењу наведене апликације до сада бројимо 11.622 преузимања, 6002 активних корисника, тренутна оцена на страници „Google play-а“ износи 4,05 од могућих 5 и иста је без негативних коментара.


Ekran aplikacijeEkran aplikacijeEkran aplikacijeEkran aplikacijeEkran aplikacije

Одељење за заједничке пословe сектора

У оквиру Сектора за наплату путарине ЈП „Путеви Србије“ формирано је Одељење за заједничке послове сектора које се састоји из следећих Одсека:

  • Одсек за рад са корисницима
  • Одсек за техничке послове
  • Одсек за системску и апликативну подршку
  • Одсек за планирање и изградњу функционалних и пратећих садржаја пута

Одељење за оперативну наплату путарине

Сектор за наплату путарине обавља послове наплате путарине, послове надзора наплате путарине (видео надзор, аналитика и контрола), превоза и заштите новца и објеката, одржавања опреме и објеката у надлежности предузећа, послове планирања и изградње пратећих садржаја пута, комуникације са корисницима пута, административно-техничке и друге послове везане за делатност сектора.

У саставу Сектора за наплату путарине налазе се следећа одељења:

  1. Одељење за надзор наплате путарине
  2. Одељење за оперативну наплату путарине
  3. Одељење за електронску наплату путарине
  4. Одељење за заједничке послова сектора

Јавно предузеће „Путеви Србије”, Сектор наплате путарине, врши наплату накнаде за употребу аутопута (путарине). Наплата путарине се на свим деоницама аутопутева одвија у условима затвореног система.

Укупна дужина аутопутева под наплатом износи 875,845 км. Наплата путарине се обавља преко аутоматског техничког система за наплату који се састоји од 70 наплатних станица.

Основица за путарину је дужина релације јавног пута коју возило прелази изражена у километрима (км). Цена путарине се одређује у односу на три критеријума: цена путарине по километру, категорија возила и дужина пређене релације. Систем наплате путарине примењује се на следећим деоницама аутопута:

  • Београд-Шабац-Шид
  • Београд-Суботица
  • Београд-Кошеви-Прешево-Димитровград
  • Београд-Чачак

Корисницима је омогућено да се определе за систем плаћања путарине мануелним путем (уз обавезно преузимање магнетне картице) или електронским путем (коришћењем уређаја за ЕНП).

Корисници који су се определили за мануелни систем наплате у обавези су да приликом укључивања у систем наплате путарине преузму магнетну картицу и исту предају инкасанту на излазној наплатној станици на основу чега ће се наплатити путарина.

Корисници који су се определили за систем електронске наплате путарине, односно бесконтактни модел плаћања, користе пролазе који су означени за тај начин плаћања путарине (ЕНП/ETC) и исту плаћају уређајем за ЕНП, без заустављања и преузимања магнетне картице.

Корисник који у возилу поседује уређај за ЕНП, а из неког разлога на улазној наплатној станици преузме магнетну картицу и плаћање путарине изврши путем уређаја за ЕНП, у обавези је да преузету магнетну картицу, на излазној наплатној станици преда одговорном раднику.

Корисницима мануелне наплате као средство плаћања на располагању су:

  • ГОТОВ НОВАЦ
  • ПЛАТНЕ КАРТИЦЕ (VISA, VISA ELECTRON, MASTERCARD, MAESTRO, POSTCARD, DINACARD)
  • ПРЕТПЛАТНЕ КАРТЕ (МЕСЕЧНЕ И ГОДИШЊЕ)
  • ГРАДСКЕ КАРТЕ

Корисници електронске наплате путарине, као средство плаћања користе уређај за ЕНП у:

  • ПРИПЕЈД и
  • ПОСТПЕЈД систему

Обвезник и висина накнаде, као и начин утврђивања, плаћања и ослобађања од плаћања посебне накнаде за употребу јавног пута у Републици Србији регулисани су Законом о накнадама за коришћење јавних добара („Сл. гласник РС“, бр.95/2018 и 49/2019, 6/2019 – усклађени дин.изн., 156/2020 - усклађени дин.изн., 15/2021 - доп. усклађених дин.изн., 15/2023 - усклађени дин.изн., 92/2023 i 120/2023 - усклађени дин.изн.).


Кориснику аутопута за ког се утврди:

  1. да је прошао кроз наплатну станицу не плативши путарину и без поштовања процедуре наплате извршио одбег;
  2. да је изашао са јавног пута на месту где то није дозвољено ("дивљи излаз");
  3. да је по том документу већ извршена наплата;
  4. да је извршио злоупотребу месечне или годишње претплатне карте;
  5. да је извршио злоупотребу дозволе за бесплатан пролазак јавним путем;
  6. да је извршио злоупотребу градске карте;
  7. да је извршио злоупотребу магнетне картице, односно уређаја за ЕНП са другим учесницима у саобраћају;
  8. да је на излазу са јавног пута предао оштећену магнетну картицу;
  9. да на излазу са јавног пута није предао исту магнетну картицу коју је преузео приликом уласка на јавни пут;
  10. да није извршио плаћање испостављеног рачуна за путарину, у складу са закљученим уговором у "постпејд систему";
  11. да при изласку из система наплате путарине није платио путарину за возило које се после уласка у тај систем покварило и због тог квара је натоварено или ослоњено на друго возило;

обрачунаће се и наплатити на лицу места, или кроз поступак накнадне наплате, најдужа релација одговарајуће деонице, као и трошкови ванредног поступка, у складу са чланом 198а Закона о накнадама за коришћење јавних добара.

Кориснику аутопута за ког се утврди:

  1. да је приликом конфигурисања уређаја за ЕНП на уређај уписана нижа категорија возила од стварне, па је из тог разлога путарина плаћана у мањем износу од прописане;
  2. да из техничких разлога (нестанак струје, квар система и сл.) није платио путарину уређајем за ЕНП, готовином или на други начин.

обрачунаће се и наплатити на лицу места, или кроз поступак накнадне наплате, путарина чија је висина једнака путарини за пређену релацију, у складу са чланом 198а Закона о накнадама за коришћење јавних добара.

Начин електронске наплате путарине прописује Правилник о начину електронске наплате путарине, посебним условима и техничким захтевима за Европску ЕНП и елементима интероперабилности („Службени гласник РС“, број 71/19).


МАПА НАПЛАТНИХ СТАНИЦА

Сектор за наплату путарине

Сектор за наплату путарине обавља послове наплате путарине, послове надзора наплате путарине (видео надзор, аналитика и контрола), превоза и заштите новца и објеката, одржавања опреме и објеката у надлежности предузећа, послове планирања и изградње пратећих садржаја пута, комуникације са корисницима пута, административно-техничке и друге послове везане за делатност сектора.

У саставу Сектора за наплату путарине налазе се следећа одељења:

  1. Одељење за надзор наплате путарине
  2. Одељење за оперативну наплату путарине
  3. Одељење за електронску наплату путарине
  4. Одељење за заједничке послова сектора

Јавно предузеће „Путеви Србије”, Сектор наплате путарине, врши наплату накнаде за употребу аутопута (путарине). Наплата путарине се на свим деоницама аутопутева одвија у условима затвореног система.

Укупна дужина аутопутева под наплатом износи 875,845 км. Наплата путарине се обавља преко аутоматског техничког система за наплату који се састоји од 70 наплатних станица.

Основица за путарину је дужина релације јавног пута коју возило прелази изражена у километрима (км). Цена путарине се одређује у односу на три критеријума: цена путарине по километру, категорија возила и дужина пређене релације. Систем наплате путарине примењује се на следећим деоницама аутопута:

  • Београд-Шабац-Шид
  • Београд-Суботица
  • Београд-Кошеви-Прешево-Димитровград
  • Београд-Чачак

Корисницима је омогућено да се определе за систем плаћања путарине мануелним путем (уз обавезно преузимање магнетне картице) или електронским путем (коришћењем уређаја за ЕНП).

Корисници који су се определили за мануелни систем наплате у обавези су да приликом укључивања у систем наплате путарине преузму магнетну картицу и исту предају инкасанту на излазној наплатној станици на основу чега ће се наплатити путарина.

Корисници који су се определили за систем електронске наплате путарине, односно бесконтактни модел плаћања, користе пролазе који су означени за тај начин плаћања путарине (ЕНП/ETC) и исту плаћају уређајем за ЕНП, без заустављања и преузимања магнетне картице.

Корисник који у возилу поседује уређај за ЕНП, а из неког разлога на улазној наплатној станици преузме магнетну картицу и плаћање путарине изврши путем уређаја за ЕНП, у обавези је да преузету магнетну картицу, на излазној наплатној станици преда одговорном раднику.

Корисницима мануелне наплате као средство плаћања на располагању су:

  • ГОТОВ НОВАЦ
  • ПЛАТНЕ КАРТИЦЕ (VISA, VISA ELECTRON, MASTERCARD, MAESTRO, POSTCARD, DINACARD)
  • ПРЕТПЛАТНЕ КАРТЕ (МЕСЕЧНЕ И ГОДИШЊЕ)
  • ГРАДСКЕ КАРТЕ

Корисници електронске наплате путарине, као средство плаћања користе уређај за ЕНП у:

  • ПРИПЕЈД и
  • ПОСТПЕЈД систему

Обвезник и висина накнаде, као и начин утврђивања, плаћања и ослобађања од плаћања посебне накнаде за употребу јавног пута у Републици Србији регулисани су Законом о накнадама за коришћење јавних добара („Сл. гласник РС“, бр.95/2018 и 49/2019, 6/2019 – усклађени дин.изн., 156/2020 - усклађени дин.изн., 15/2021 - доп. усклађених дин.изн., 15/2023 - усклађени дин.изн., 92/2023 i 120/2023 - усклађени дин.изн.).


Кориснику аутопута за ког се утврди:

  1. да је прошао кроз наплатну станицу не плативши путарину и без поштовања процедуре наплате извршио одбег;
  2. да је изашао са јавног пута на месту где то није дозвољено ("дивљи излаз");
  3. да је по том документу већ извршена наплата;
  4. да је извршио злоупотребу месечне или годишње претплатне карте;
  5. да је извршио злоупотребу дозволе за бесплатан пролазак јавним путем;
  6. да је извршио злоупотребу градске карте;
  7. да је извршио злоупотребу магнетне картице, односно уређаја за ЕНП са другим учесницима у саобраћају;
  8. да је на излазу са јавног пута предао оштећену магнетну картицу;
  9. да на излазу са јавног пута није предао исту магнетну картицу коју је преузео приликом уласка на јавни пут;
  10. да није извршио плаћање испостављеног рачуна за путарину, у складу са закљученим уговором у "постпејд систему";
  11. да при изласку из система наплате путарине није платио путарину за возило које се после уласка у тај систем покварило и због тог квара је натоварено или ослоњено на друго возило;

обрачунаће се и наплатити на лицу места, или кроз поступак накнадне наплате, најдужа релација одговарајуће деонице, као и трошкови ванредног поступка, у складу са чланом 198а Закона о накнадама за коришћење јавних добара.

Кориснику аутопута за ког се утврди:

  1. да је приликом конфигурисања уређаја за ЕНП на уређај уписана нижа категорија возила од стварне, па је из тог разлога путарина плаћана у мањем износу од прописане;
  2. да из техничких разлога (нестанак струје, квар система и сл.) није платио путарину уређајем за ЕНП, готовином или на други начин.

обрачунаће се и наплатити на лицу места, или кроз поступак накнадне наплате, путарина чија је висина једнака путарини за пређену релацију, у складу са чланом 198а Закона о накнадама за коришћење јавних добара.

Начин електронске наплате путарине прописује Правилник о начину електронске наплате путарине, посебним условима и техничким захтевима за Европску ЕНП и елементима интероперабилности („Службени гласник РС“, број 71/19).


МАПА НАПЛАТНИХ СТАНИЦА